خانه / پزشکی و سلامت / دانستنی های آقایان / خطر اعتیاد را از فرزندان خود دور کنید

خطر اعتیاد را از فرزندان خود دور کنید

گام های نخست

اولین گام برای پیشگیری و کمک به فرزندان آن است که والدین به مواد مخدر و الکل معتاد نشوند. این موضوع به پیش از بچه دار شدن والدین نیز مربوط می شود. موادی مانند نیکوتین و الکل تاثیر مخربی بر جنین می گذارد. نتایج پژوهش ها نشان داده اند نوزادانی که از مادران معتاد به دنیا می آیند ممکن است در مراحل بعدی زندگی، در معرض اعتیاد به مواد مخدر و الکل قرار گیرند.

علاوه بر این، کارشناسان باور دارند توجه مهرآمیز، در شکوفایی خود ارزشمندی بسیار موثر است و کمبود آن دلیل عمده پناه بردن به مواد مخدر و الکل است. بنابراین پیش از شروع دوران تحصیل باید رهنمودهای رفتاری خانوادگی مانند درستی و شرافت، انصاف، عدالت، احترام به دیگران و رعایت قانون را ایجاد کرد.

–baranpatogh–درس های اولیه

به محض آن که کودک توانست خوب را از بد تمیز دهد به او بفهمانید برخی محصولات مانند مواد شوینده و پاک کننده و … می توانند سمی باشند.

دوران دبستان

بچه های پنج تا ۹ ساله از راه تجربه اندوزی می آموزند. در چنین سنینی آنان قادرند از واقعیات جدا شده و به دنیای توهمات و خیالبافی بروند و باز به دنیای واقعی بازگردند.

از نظر کودکان خردسال، کردار پدران و مادران اهمیت دارد. چنانچه بچه ها سیگار کشیدن و میگساری والدینشان را ببینند به احتمال زیاد همین راه را در پیش می گیرند.

گزینش های صحیح

حال زمان آن رسیده است که به فرزندانتان درس تصمیم گیری مستقل و ” دنباله رو نبودن ” را بیاموزید.

مادر نوجوانی می گفت:” می خواهم به بچه هایم بفهمانم صرف آن که کسی به آنان         می گوید کاری را انجام دهند دلیل بر درست بودن آن نیست. اگر تردید دارند که عملی صحیح است یا نه، حتماً با فرد مطمئنی مشورت کنند.”

در سال های آخر دبستان بسیاری از بچه ها متوجه می شوند که کدام یک از هم شاگردی‌هایشان به استعمال دخانیات، مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل روی آورده اند.

خطرات بو کشیدن

 در سنین بین پنج تا ۹ سال کودکان با مواد استنشاقی سر و کار پیدا می کنند. در این سنین آنها دوست دارند این قبیل مواد فرار را استنشاق کنند تا تغییر حالت را بیازمایند. این حقیقت که ممکن است چنین لذتی زودگذر به آسیب دائمی مغز و بالاتر از آن به مرگ بینجامد، به ذهن کودکان خطور نمی کند. یکی از مهم‌ترین آموزش هایی که پدر و مادرها می توانند به بچه ها بدهند آن است که چگونه جواب منفی دهند.

راه های گریز

اجازه ندهید فرزندتان به جاهایی که باید مخدر مصرف کرد برود. اگر یک مهمانی است حتماً بپرسید:” چه کسانی دعوت شده اند؟ آیا پدر و مادر صاحب خانه منزل هستند؟”

مادری می گفت:” آخرین چاره آن است که به فرزندان بگویید اگر مکان مورد نظر را دل آزار و زجر آور تشخیص دادند، فوراً آنجا را ترک کنند.”

او افزود:” به فرزندم گوشزد می کنم اگر در دستشویی بوی حشیش به دماغت خورد فوری به دستشویی دیگر برو.”

به فرزندانتان توضیح دهید که مواد مخدر چه ضررهایی دارند. در آغاز دوران نوجوانی، بچه ها به طور روزافزونی به فیلم های تلویزیونی که از تصاویر مواد مخدر و استعمال مشروبات الکلی آکنده اند رو می آورند.

دوره راهنمایی

این دوران شاید آسیب پذیرترین بخش زندگی نوجوانان باشد. در این دوران فشار روانی با انتقام جویی و کینه ورزی توأمان می شود. آنان موهایشان را بلند می کنند یا از ته     می تراشند. لباس های عجیب و غریب می پوشند. به موسیقی تند و پر سر و صدا گوش می دهند و هورمون های جنسی شان غلیان می کند. بچه‌ها در این سن و سال بسیار کنجکاوند و مایل هستند هر چیزی که آنان را به اصطلاح بی خیال می کند امتحان کنند.

برای پدران و مادران حیاتی است که تمام راه های ارتباطی را باز نگه دارند. اکثر اوقات که پدر و مادر سرگرم استراحت هستند خیال می کنند که بچه ها به کار خویش مشغولند، اما نمی دانند امکان دارد این آزادی به فاجعه بدل گردد.

نترسانید، آگاه کنید

اکثر آموزگاران مجرب عقیده دارند برای پایداری نوجوانان در برابر فشارهای روانی و وسوسه های پیرامونی باید آنها را مطلع کرد نه ترسو.

متأسفانه هدف بیشتر پیام هایی که به نوجوانان داده می شود ترساندن آنهاست. ” اگر مشروب بخوری به الکل معتاد می شوی”، ” هر کس مخدر مصرف می کند آدم نابابی است ” و… تصور کنید نوجوان با شخصی برخورد کند که در مهمانی حشیش می کشد، یا بازیکن بسکتبالی را ببیند که الکل می نوشد و بازی می کند. ضد و نقیض گویی سبب می شود نوجوان دچار تردید شود.

نوجوانی می گفت:” بعد از دود کردن حشیش به خانه برگشتم، پدر و مادرم فهمیدند و گفتند:” به زودی معتاد شده و خواهی مرد.”

آنها اطلاعی از مواد مخدر نداشتند و بی آن که بخواهند از این موضوع آگاه شوند به بحث خاتمه داده بودند. امروزه اطلاعات اغلب بچه ها درباره مواد مخدر بیش از پدران و مادران است.

به اعتقاد آلان لشنر، مدیر مؤسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر:” به همین دلیل است که پدر و مادر باید بررسی کنند و اطلاعات صحیحی به بچه ها بدهند. “

سرگرم و مشغول بودن

بر اساس پژوهش های به عمل آمده، نوجوانانی که از احوالشان غافل مانده ایم و خود را سرگرم نمی کنند به احتمال زیاد به الکل و مواد مخدر پناه برده اند. فرزندانتان را سرگرم کنید و به قول یکی از روانشناسان:” اگر فرزندانتان را به کاری مشغول نکنید، آنها گرفتارتان می کنند.”

بر والدینی که فرزندشان در دوره راهنمایی تحصیل می کند واجب است فعالیت های فوق برنامه ای برای فرزندانشان ایجاد کنند و حس مسئولیت پذیری آنها را مستحکم کنند.

نقش والدین

تحقیقات بیست ساله دانشمندان نشان داده است که دخالت مستقیم پدر و مادر در زندگی فرزندانشان مهمترین عامل حمایتی به شمار رفته و در باز داشتن آنان از اعتیاد به مواد مخدر و الکل مؤثر است. مادری می گفت:” پدر و مادر نه ” کلید ” بلکه ” شاه کلیدند “. اینان باید از هر گونه دگرگونی به ویژه دگرگونی روانی و رفتاری فرزندان با خبر باشند.”

دبیرستان

در این دوره فشارهای روانی وجود دارند. نخستین اولویت برای نوجوان، پذیرفته شدن در دسته ها و گروه های نوجوانان است. هر چند حساسیت ایشان نسبت به دوران کودکی اندکی کاهش یافته، ولی تمایل به نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر در این مرحله افزایش می یابد.

در این سن باید به آنان گوشزد کرد به همان اندازه که مشروبات الکلی و مواد مخدر برای بدنشان ضرر دارد، ممکن است وادارشان سازد به اموری دست بزنند که به همان اندازه زیان بار باشد.

صریح باشید

اطمینان حاصل کنید که فرزندتان با قواعد و قوانین آشنایی دارد و می داند اگر قوانین نادیده گرفته شوند چه پیامدهایی دارد؟

ثابت قدم باشید

جواب منفی دادن، همیشه کار ساده ای نیست. ولی در مواردی که پاسخ شما مثبت نیست، به صراحت آن را بیان کنید.

منطقی باشید

وقتی قانون و قاعده ای نقض می شود، مجازاتی بیش از حد مقرر، در نظر نگیرید و بدانید تنبیه و مجازات، آن زمان اثر بخش است که با تخلف هماهنگ باشد.

گوش کنید

سعی کنید در گفت و گو بیشتر شنونده باشید. در این صورت خواهید توانست از میان صحبت ها، به نظراتشان پی ببرید. آموزشگاه، جامعه، نیروی انتظامی و انجمن های مبارزه با مواد مخدر همگی می کوشند نوجوانان را از استعمال مواد مخدر دور سازند اما هیچ کدام از آنها قادر نیستند جای خالی خانواده را پر کنند. مسئولیت پدر و مادر از این بابت خطیر است. نظر کارشناسان این است که چنانچه فردی در دوران نوجوانی به سوی اعتیاد کشانده نشود، در سنین میانسالی به این سو حرکت نخواهد کرد.

با فرزندانتان صحبت و گفت و گو کنید، به سخنانشان گوش فرا دهید، اصول ارزشی را برایشان توصیف کنید و به خاطر بسپارید که آنان از شما تقلید می کنند. حمایت و عشق شما به آنان احساس خود ارزشمندی می دهد. آنها را سرگرم سازید و در مورد      زندگی شان مسئول باشید و تا سر حد امکان بر میزان دانستنی‌های تان درباره مواد مخدر بیفزایید.

منبع : PishgiriNovin

درباره BT

دوست دارم نظرتون رو درباره مطالبی که تو سایت هست بدونم - موفق و شاد باشید

همچنین ببینید

با این ده روش اعتماد به نفستان را بالا ببرید !

با انجام این چند کار ساده، خیلی زود احساس خوشایندی نسبت به خود پیدا می‌کنید. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *