خانه / خبر news / واکنش‌ها به درگذشت صدراعظم پیشین آلمان…

واکنش‌ها به درگذشت صدراعظم پیشین آلمان…

باران پاتوق : واکنش‌ها به درگذشت صدراعظم پیشین آلمان…

ایسنا: در حالی که آلمان در تدارک برگزاری مراسم رسمی برای خاکسپاری صدراعظم پیشین این کشور است، سیاستمداران مختلف به درگذشت هلموت کهل واکنش نشان دادند.

 شبکه خبری دویچه وله گزارش داد، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از زندگی و تاثیر سیاسی هلموت کهل و به ویژه نقش او در وحدت دو آلمان با احترام یاد کرد و یادآور شد که کهل در تغییر مسیر زندگی شخص او نیز نقش تعیین‌کننده‌ای داشته است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان هلموت کهل را یک سیاستمدار استثنایی خواند و گفت: این را مدیون او هستیم که آلمان به عنوان ملتی واحد و اروپایی مورد تایید قرار گرفت و بدین‌سان به مساله‌ آلمان پاسخ داده شد.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه‌ی آلمان از هلموت کهل به عنوان دولتمردی بزرگ، یک سیاستمدار آلمانی بزرگ و پیش از هر چیز یک اروپایی بزرگ یاد کرد که همه کار کرد تا نه تنها آلمان به وحدت برسد بلکه پیوندهای اروپا هم محکم‌تر گردد.

گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان گفت که وحدت آلمان و قاره‌ی اروپا تا ابد با نام هلموت کهل در پیوند خواهد بود.

ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان گفت: صدراعظمی بزرگ درگذشت. سیاست هلموت کهل اعتدال‌آمیز، در خدمت همپیوندی و قابل اتکا بود. بازده او پراهمیت است. او برای آلمان در اروپا و جهان اعتماد جلب کرد و ما باید از او سپاسگزار باشیم.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از هلموت کهل ستایش کرد و او را یک دولتمرد بزرگ اروپا و جهان آزاد خواند. ماکرون در توییتر خود از کهل به عنوان معمار وحدت دو آلمان و دوستی میان فرانسه و آلمان یاد کرد و افزود: با مرگ هلموت کهل، ما یک اروپایی بزرگ را از دست دادیم.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز از هلموت کهل به عنوان مدافع اصولی دوستی میان آلمان و روسیه ستایش کرد. در نامه‌ی تسلیتی که رهبر کرملین خطاب به اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نوشته، یادآور شده است: من این شانس را داشتم که شخصا با هلموت کهل گفت‌وگو کنم.

پوتین افزوده است: من فرزانگی او را تحسین کردم و این توانایی او را که حتی در شرایط دشوار تصمیم‌های اصولی و آینده‌ساز می‌گیرد. در این نامه همچنین آمده است که مهم‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر آلمان با نام هلموت کهل پیوند خورده و او نقشی کلیدی در پایان دادن به جنگ سرد و وحدت آلمان ایفا کرده است.

واکنش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به درگذشت هلموت کهل آشکارا دیرتر از رهبران سیاسی دیگر کشورها جهان صورت گرفت. ترامپ در سخنرانی نیم‌ساعته‌ی خود در میامی در رابطه با سیاست خود در مورد کوبا، درباره‌ی هلموت کهل چیزی نگفت اما در بیانیه‌ای که چند ساعت بعد از سوی کاخ سفید منتشر شد، درگذشت صدراعظم پیشین آلمان تسلیت گفته شده است.

در این بیانیه آمده که هلموت کهل در ۱۶ سالی که در راس دولت آلمان بود، دوست و متحد آمریکا بود. ترامپ به نمایندگی از مردم آمریکا مراتب همدردی عمیق خود را با مردم آلمان و نیز خانواده و بستگان هلموت کهل ابراز کرده است. در این بیانیه همچنین آمده است که هلموت کهل فقط پدر وحدت آلمان نبود بلکه همچنین مدافع اروپا و مناسبات میان اروپا و آمریکا بود.

افزون بر دولتمردان و سیاستمداران کنونی جهان، برخی از رهبران سیاسی پیشین کشورهای جهان نیز به درگذشت هلموت کهل واکنش نشان داده‌اند.

بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از آینده‌نگری و توان رهبری هلموت کهل ستایش کرده و گفته که او آلمان و اروپا را برای ورود به قرن بیست و یکم آماده ساخت. در بیانیه‌ای که از سوی بیل کلینتون منتشر شد، همچنین آمده است: هلموت کهل فراخوانده شده بود تا به یک‌سری از پرسش‌های غول‌آسای زمانه‌ی خود پاسخ دهد. او با پاسخ‌های درستی که به این پرسش‌ها داد، یک آلمان متحد نیرومند و ایجاد اتحادیه‌ی اروپا را ممکن ساخت.

میخائیل گورباچف، واپسین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق و برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل نیز از هلموت کهل به عنوان سیاستمداری برجسته ستایش کرد که از خود تاثیر آشکاری در تاریخ جهان باقی گذاشت.

گورباچف در بیانیه‌ای یادآور شده است که در زمان کهل حوادث مهمی مانند پایان مسابقه‌ی تسلیحاتی اتمی، پایان جنگ سرد، فروریزی دیوار برلین و وحدت آلمان رخ داد. این‌ حوادث با خطر احتمالی هم همراه بودند و این خوش‌شانسی وجود داشت که در آن زمانه‌ی دشوار، دولتمردانی در رأس قدرت‌های بزرگ بودند که آگاهانه و مسئولانه رفتار کردند، به طور مصمم منافع کشورهای خود را نمایندگی کردند و همچنین قادر شدند منافع دیگر کشورها را نیز در نظر گیرند.

نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه نیز از رهبران سیاسی سابق جهان بود که در توییتر خود از هلموت کهل ستایش کرد و او را طرفدار آتشین دوستی میان فرانسه و آلمان خواند.

منبع : http://www.bartarinha.ir/fa/news/551492/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA-%D8%B5%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%B9%D8%B8%D9%85-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86

عضویت در کانال باران پاتوق

درباره BT

دوست دارم نظرتون رو درباره مطالبی که تو سایت هست بدونم - موفق و شاد باشید

همچنین ببینید

وقوع قتل‌های دسته جمعی در کرمان صحت ندارد…

باران پاتوق : وقوع قتل‌های دسته جمعی در کرمان صحت ندارد… خبرگزاری ایسنا: رییس پلیس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *